BLOG

Avustralya ve Türkiye’de edindiğim tecrübe, bilgi ve birikimi aşağıdaki BLOG yazılarında okuyabilirsiniz. Amacım aileleri, eğitmenleri, yüzme okullarını bebek ve çocuk yüzme eğitimi konusunda bilinçlendirmek. Aşağı doğru kaydırarak size uygun olan konuları inceleyebilirsiniz. Çocuklardan ve birbirimizden öğrenecek çok şey var.

İyi okumalar!

Yeni Normalde Çalışma Şekli

Çalıştığımız kulüplerin uyguladığı tedbirlere ek olarak derslerimizde uygulanacak önlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

– Eğitmenler maske ve siperlik ile ders yapacak.

– Çocuklar maske takmayacak.

– Yalnızca 1e1 ders yapılacak. Grup dersi olmayacak.

– Aynı anda sadece 2 ders yapılacak.

– Bina ve havuz giriş-çıkış kapıları ile havuz üzerindeki çatı havalandırma amaçlı tüm gün açık olacak.

– Çocukların içinde mayo ile derse gelmesini tavsiye ediyoruz.

– Çocuklar, havuz başında soyunacak, dersini yapacak, havuz başında giyinip kulüpten ayrılacak. Soyunma odalarını kullanmanıza gerek kalmayacak.

– Tuvalet ihtiyacı durumunda veli eşliğinde tuvalete gidilecek. Soyunma odası ve tuvaletin kapısını eldiven takan veli açıp kapayacak.

Caddebostan yeni çalışma şekli ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://powerfullclub.com/haberler/5-powerfull-club-da-alinacak-covid-19-onlemleri.html

COVID-19 ve YÜZME özelinde,

Yüzme havuzları güvenli mi?

Yüzme. Son zamanlarda, su, insan ve hijyen üçgenindeki yüzme aktivitesinin bizi nasıl etkileyebileceği konusunda, çeşitli ülkelerin kaynaklarını okuyorum.

Özet bilgi vereceğim.

🇦🇺 Avustralya gibi yüzmede öncü ülkelerin yüzme organları, tüm toplu eğitim, etkinlik ve yarışları 10-30 günlüğüne iptal ederken havuzlara yapılacak bireysel ziyaretlerle ilgili bir kısıtlamaya gitmedi.

🇸🇬 Singapur, Mount Elizabeth Hastanesi, Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Leong Hoe Nam başta olmak üzere tüm uzmanlar durumu şöyle açıklıyor: COVID-19 suyu sevmiyor. 🙏 Havuz ortamı virüsün yaşaması için elverişli değil. 🆑 İster tuzdan üretilsin ister toz ya da sıvı olsun klor, solunum yoluyla bulaşan virüsleri öldürüyor.

Uyarılar özetle,

♦️ Havuza girmeden önce duş alın.

♦️ Ellerinizi sürekli yıkayın. Metal yüzeylere dokunursanız tekrar yıkayın.

♦️ Sürekli su için! 15 dakikada bir su içmek, dudakta ve ağızda kalan virüsleri tabiri caizse yıkayarak mideye gönderiyor. Mide asidi gerekeni yapıyor.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

❌ Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hastaysanız, öksürüyorsanız, havuzdan, arkadaşlarınızdan uzak durun. İnsanlarla görüşmek için iyileşmeyi bekleyin.

✅ Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız yüzme gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz bir spor gibi görünüyor.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bizim için çocukların, velilerin ve eğitmenlerin sağlığı her şeyden önemli. Bu yüzden, tüm bu verilere rağmen tedbiri elden bırakmamak ve gidişatı takip etmek amacıyla velilerimizle irtibatta ve işbirliğindeyiz. 👊🏼

Bu süreçte herkesin fikirlerine açığız.

Sağlıkla, sevgiyle kalın.

Mehmet Vefa

Bebek ve Çocuk Yüzme Eğitmeni

Bebekler ve Çocuklar Neden Ağlar?

Havuz ve deniz gibi büyük su birikintileri, öngörülemez oldukları için bebeklere ve çocuklara ürkütücü gelebilir. Bu yüzden onları ne kadar erken yaşta ve düzenli olarak suya maruz bırakırsak, bu korkuyu oluşmadan önleyebiliriz. Yine de girdikleri yeni bir ortamda yabancılar, ışıklar, koku, kaygan zemin gibi yeni etmenler bebeklere ve çocuklara endişe verebilir. En azından ortama alışana kadar…

Yüzmeyi öğrenirken hiçbir çocuk güvensiz, zorlayıcı ve korkutucu bir ortama maruz bırakılmamalıdır. Agresif bir şekilde çocukları ağlatmaya ve üzüntüye sokarak, baskı yaparak yüzmeyi öğretmek, yüzme öğrenmeye zorlamak tamamen uygunsuzdur.

Yüzme öğrenmek hem ebeveyn hem de çocuk için olumlu bir deneyim olmalıdır. Yüzme Okulları, olumlu öğretme ve öğrenme tekniklerini benimsemelidir.

Yüzme dersi sırasında ağlayan bir çocuk, ebeveynler için çok endişe verici ve stresli olabilir. Hatta, ebeveynleri tamamen yüzmeden soğutabilir. Bebekler ve küçük çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı ağlayabilirler. Yüzme okulları bu durumlarla başa çıkabilmek için ebeveynlere pozitif iletişim dili kullanma konusunda stratejiler vermelidir. Yüzme Okulları, ebeveynlere sevgi dolu bir bakım ortamı sağlayabilirlerse, ebeveynlere destek olurlarsa ve çocuklarının ipuçlarına cevap vermeyi öğrenirlerse, çok geçmeden çocuğun mutlu ve güvenle yüzeceğini garanti edebilirler.

Bebekler Ağlarsa…

Bebekler ihtiyaç ve sorunlarını ağlayarak iletirler. Bazı durumlarda, bebekler yüzme dersi sırasında yorgun olabilir, acıkabilir veya üşüyebilirler. Ebeveynler zamanla bebekleri tarafından verilen farklı iletişim ağlama türlerini tanımayı öğrenirler. Ebeveyn için bebeklerini neyin rahatsız ettiğini anlayabilirse, sorunu düzeltmek kolaylaşacaktır.

Yüzme Okulları ebeveynleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmelidir:

• Yüzmek için uygun bir zaman seçin, örn. uyku/şekerleme zamanı sırasında değil, besleme zamanı sırasında değil

• Dersten önce sakin ve rahat bir ortam olmasını sağlamak için derslere erken gelmeyi hedefleyin. Acele eden bir ebeveyn stresli bir ebeveyn olabilir.

• Gevşeyin çünkü bebekler enerjiyi hisseder. Ebeveynlerin beden dilini okuyabildiklerinden, eğer ebeveyn gergin veya stresliyse, bebek de öyle olacaktır!

• Bebeği yumuşak tutun ve yüzerlik (buoyancy) hissi yaşatın. Bebek suyun kaldırma kuvvetini deneyimlediğinde suda daha rahat olur.

Çocuklar Ağlarsa…

Çocuklar yaşlandıkça kendi fikirlerini ve korkularını oluşturmaya başlarlar. Sıklıkla küçük çocuklar, özellikle suya erken maruz kalmamışlarsa sudan korkarlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar da çok duygusal küçük insanlar olabilir ve bazen katılımcı havasında olmayabilirler.

Yüzme Okullarının, korkmuş veya işbirlikçi olmayan çocuklar varsa, ebeveynlerin onları zorlamamaları veya acele etmemeleri için teşvik edilmesi önemlidir. Çocukları zorlamak veya acele etmek, ebeveynlerin onları bir sonraki havuza getirmelerinde işlerini zorlaştıracaktır. Yüzme Okulları, çocukların yüzme ortamına girmeden önce de sıkıntı ve stresli durumlara girmelerini istemez.

Yüzme Okulları, ebeveynleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmelidir:

• Küçük çocukların yüzme derslerinden zevk alan diğer çocukları izleyebilmeleri için erken gelin

• Çocuklara rahatlamak için yeterli ısınma süresi verin, ideal olarak kontrol altındaki sığ sularda

• Çocuklar için küçük, gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirleyin

• İstenen davranışları teşvik etmek için olumlu sözler, övgüler kullanın.

• Çocukların rahatlamasına yardımcı olmak için demonstrasyon (gösterim) metodunu kullanın.

Ağlama Politikası Belirleyin

Suda ağlayan çocukları sakinleştirmenin yolları;

Yüzme eğitmenleri olarak bebeklerin, çocukların, kısacası her bireyin istek ve ihtiyaçlarına saygılıyız. Korkmuş ya da endişeli bir çocuğun rahatlaması ve bedeninin kontrolünde olması için zamana ihtiyacı olabilir. Çoğu zaman çocuklar kontrolü kaybettiklerinde korkar, ağlar veya üzülürler.

Ebeveynler ihtiyaç duyduklarında, çocuklarının sakinleşmesi, rahatlamaları ve derse yeniden katılmalarına yardımcı olmak, küçük oyunlar oynamak için gruptan ayrı özel zaman geçirmeye teşvik edilir. Çocuklar ders sırasında strese girerse, bu tüm katılımcılar için zorlayıcı olabilir. Ebeveynler olumlu stratejiler konusunda bilgili ise ve çocukları strese girdiğinde ne yapılacağını bilirlerse, grup dinamikleri için çok daha iyi olacaktır.

Ebeveynlerin, çocuklarıyla havuzda sakinleşmeyi öğrenmenin önemini anlamaları gerekir. Çocuğun ağlarsa derslerinden kaçabileceklerini düşündüğü bir durum yaratmak istemiyoruz. Ayrıca dersi olumsuz bir düşünce ile de bitirmek istemiyoruz. Ebeveyn ve çocuk ertesi hafta geri dönmek için hevesli, istekli olmalıdır. Yüzme Okulları, çocukları ders sırasında strese girerlerse, ebeveynleri, utanmış veya rahatsız hissetmemeleri için cesaretlendirmeli, ebeveynlere bunun doğal bir davranış olduğunu ve üstesinden gelmesi kolay olduğunu hatırlatmalıdırlar.