BLOG

Avustralya ve Türkiye’de edindiğim tecrübe, bilgi ve birikimi aşağıdaki BLOG yazılarında okuyabilirsiniz. Amacım aileleri, eğitmenleri, yüzme okullarını bebek ve çocuk yüzme eğitimi konusunda bilinçlendirmek. Aşağı doğru kaydırarak size uygun olan konuları inceleyebilirsiniz. Çocuklardan ve birbirimizden öğrenecek çok şey var.

İyi okumalar!

Yeni Normalde Çalışma Şekli

Çalıştığımız kulüplerin uyguladığı tedbirlere ek olarak derslerimizde uygulanacak önlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

– Eğitmenler maske ve siperlik ile ders yapacak.

– Çocuklar maske takmayacak.

– Yalnızca 1e1 ders yapılacak. Grup dersi olmayacak.

– Aynı anda sadece 2 ders yapılacak.

– Bina ve havuz giriş-çıkış kapıları ile havuz üzerindeki çatı havalandırma amaçlı tüm gün açık olacak.

– Çocukların içinde mayo ile derse gelmesini tavsiye ediyoruz.

– Çocuklar, havuz başında soyunacak, dersini yapacak, havuz başında giyinip kulüpten ayrılacak. Soyunma odalarını kullanmanıza gerek kalmayacak.

– Tuvalet ihtiyacı durumunda veli eşliğinde tuvalete gidilecek. Soyunma odası ve tuvaletin kapısını eldiven takan veli açıp kapayacak.

Caddebostan yeni çalışma şekli ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://powerfullclub.com/haberler/5-powerfull-club-da-alinacak-covid-19-onlemleri.html

COVID-19 ve YÜZME özelinde,

Yüzme havuzları güvenli mi?

Yüzme. Son zamanlarda, su, insan ve hijyen üçgenindeki yüzme aktivitesinin bizi nasıl etkileyebileceği konusunda, çeşitli ülkelerin kaynaklarını okuyorum.

Özet bilgi vereceğim.

🇦🇺 Avustralya gibi yüzmede öncü ülkelerin yüzme organları, tüm toplu eğitim, etkinlik ve yarışları 10-30 günlüğüne iptal ederken havuzlara yapılacak bireysel ziyaretlerle ilgili bir kısıtlamaya gitmedi.

🇸🇬 Singapur, Mount Elizabeth Hastanesi, Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. Leong Hoe Nam başta olmak üzere tüm uzmanlar durumu şöyle açıklıyor: COVID-19 suyu sevmiyor. 🙏 Havuz ortamı virüsün yaşaması için elverişli değil. 🆑 İster tuzdan üretilsin ister toz ya da sıvı olsun klor, solunum yoluyla bulaşan virüsleri öldürüyor.

Uyarılar özetle,

♦️ Havuza girmeden önce duş alın.

♦️ Ellerinizi sürekli yıkayın. Metal yüzeylere dokunursanız tekrar yıkayın.

♦️ Sürekli su için! 15 dakikada bir su içmek, dudakta ve ağızda kalan virüsleri tabiri caizse yıkayarak mideye gönderiyor. Mide asidi gerekeni yapıyor.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

❌ Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hastaysanız, öksürüyorsanız, havuzdan, arkadaşlarınızdan uzak durun. İnsanlarla görüşmek için iyileşmeyi bekleyin.

✅ Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız yüzme gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz bir spor gibi görünüyor.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bizim için çocukların, velilerin ve eğitmenlerin sağlığı her şeyden önemli. Bu yüzden, tüm bu verilere rağmen tedbiri elden bırakmamak ve gidişatı takip etmek amacıyla velilerimizle irtibatta ve işbirliğindeyiz. 👊🏼

Bu süreçte herkesin fikirlerine açığız.

Sağlıkla, sevgiyle kalın.

Mehmet Vefa

Bebek ve Çocuk Yüzme Eğitmeni

Bebekler ve Çocuklar Neden Ağlar?

Havuz ve deniz gibi büyük su birikintileri, öngörülemez oldukları için bebeklere ve çocuklara ürkütücü gelebilir. Bu yüzden onları ne kadar erken yaşta ve düzenli olarak suya maruz bırakırsak, bu korkuyu oluşmadan önleyebiliriz. Yine de girdikleri yeni bir ortamda yabancılar, ışıklar, koku, kaygan zemin gibi yeni etmenler bebeklere ve çocuklara endişe verebilir. En azından ortama alışana kadar…

Yüzmeyi öğrenirken hiçbir çocuk güvensiz, zorlayıcı ve korkutucu bir ortama maruz bırakılmamalıdır. Agresif bir şekilde çocukları ağlatmaya ve üzüntüye sokarak, baskı yaparak yüzmeyi öğretmek, yüzme öğrenmeye zorlamak tamamen uygunsuzdur.

Yüzme öğrenmek hem ebeveyn hem de çocuk için olumlu bir deneyim olmalıdır. Yüzme Okulları, olumlu öğretme ve öğrenme tekniklerini benimsemelidir.

Yüzme dersi sırasında ağlayan bir çocuk, ebeveynler için çok endişe verici ve stresli olabilir. Hatta, ebeveynleri tamamen yüzmeden soğutabilir. Bebekler ve küçük çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı ağlayabilirler. Yüzme okulları bu durumlarla başa çıkabilmek için ebeveynlere pozitif iletişim dili kullanma konusunda stratejiler vermelidir. Yüzme Okulları, ebeveynlere sevgi dolu bir bakım ortamı sağlayabilirlerse, ebeveynlere destek olurlarsa ve çocuklarının ipuçlarına cevap vermeyi öğrenirlerse, çok geçmeden çocuğun mutlu ve güvenle yüzeceğini garanti edebilirler.

Bebekler Ağlarsa…

Bebekler ihtiyaç ve sorunlarını ağlayarak iletirler. Bazı durumlarda, bebekler yüzme dersi sırasında yorgun olabilir, acıkabilir veya üşüyebilirler. Ebeveynler zamanla bebekleri tarafından verilen farklı iletişim ağlama türlerini tanımayı öğrenirler. Ebeveyn için bebeklerini neyin rahatsız ettiğini anlayabilirse, sorunu düzeltmek kolaylaşacaktır.

Yüzme Okulları ebeveynleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmelidir:

• Yüzmek için uygun bir zaman seçin, örn. uyku/şekerleme zamanı sırasında değil, besleme zamanı sırasında değil

• Dersten önce sakin ve rahat bir ortam olmasını sağlamak için derslere erken gelmeyi hedefleyin. Acele eden bir ebeveyn stresli bir ebeveyn olabilir.

• Gevşeyin çünkü bebekler enerjiyi hisseder. Ebeveynlerin beden dilini okuyabildiklerinden, eğer ebeveyn gergin veya stresliyse, bebek de öyle olacaktır!

• Bebeği yumuşak tutun ve yüzerlik (buoyancy) hissi yaşatın. Bebek suyun kaldırma kuvvetini deneyimlediğinde suda daha rahat olur.

Çocuklar Ağlarsa…

Çocuklar yaşlandıkça kendi fikirlerini ve korkularını oluşturmaya başlarlar. Sıklıkla küçük çocuklar, özellikle suya erken maruz kalmamışlarsa sudan korkarlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar da çok duygusal küçük insanlar olabilir ve bazen katılımcı havasında olmayabilirler.

DSC_0024

Yüzme Okullarının, korkmuş veya işbirlikçi olmayan çocuklar varsa, ebeveynlerin onları zorlamamaları veya acele etmemeleri için teşvik edilmesi önemlidir. Çocukları zorlamak veya acele etmek, ebeveynlerin onları bir sonraki havuza getirmelerinde işlerini zorlaştıracaktır. Yüzme Okulları, çocukların yüzme ortamına girmeden önce de sıkıntı ve stresli durumlara girmelerini istemez.

Yüzme Okulları, ebeveynleri aşağıdaki şekillerde yönlendirmelidir:

• Küçük çocukların yüzme derslerinden zevk alan diğer çocukları izleyebilmeleri için erken gelin

• Çocuklara rahatlamak için yeterli ısınma süresi verin, ideal olarak kontrol altındaki sığ sularda

• Çocuklar için küçük, gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirleyin

• İstenen davranışları teşvik etmek için olumlu sözler, övgüler kullanın.

• Çocukların rahatlamasına yardımcı olmak için demonstrasyon (gösterim) metodunu kullanın.

Ağlama Politikası Belirleyin

Suda ağlayan çocukları sakinleştirmenin yolları;

Yüzme eğitmenleri olarak bebeklerin, çocukların, kısacası her bireyin istek ve ihtiyaçlarına saygılıyız. Korkmuş ya da endişeli bir çocuğun rahatlaması ve bedeninin kontrolünde olması için zamana ihtiyacı olabilir. Çoğu zaman çocuklar kontrolü kaybettiklerinde korkar, ağlar veya üzülürler.

Ebeveynler ihtiyaç duyduklarında, çocuklarının sakinleşmesi, rahatlamaları ve derse yeniden katılmalarına yardımcı olmak, küçük oyunlar oynamak için gruptan ayrı özel zaman geçirmeye teşvik edilir. Çocuklar ders sırasında strese girerse, bu tüm katılımcılar için zorlayıcı olabilir. Ebeveynler olumlu stratejiler konusunda bilgili ise ve çocukları strese girdiğinde ne yapılacağını bilirlerse, grup dinamikleri için çok daha iyi olacaktır.

Ebeveynlerin, çocuklarıyla havuzda sakinleşmeyi öğrenmenin önemini anlamaları gerekir. Çocuğun ağlarsa derslerinden kaçabileceklerini düşündüğü bir durum yaratmak istemiyoruz. Ayrıca dersi olumsuz bir düşünce ile de bitirmek istemiyoruz. Ebeveyn ve çocuk ertesi hafta geri dönmek için hevesli, istekli olmalıdır. Yüzme Okulları, çocukları ders sırasında strese girerlerse, ebeveynleri, utanmış veya rahatsız hissetmemeleri için cesaretlendirmeli, ebeveynlere bunun doğal bir davranış olduğunu ve üstesinden gelmesi kolay olduğunu hatırlatmalıdırlar.

MEHMET VEFA’DAN ÖNERİLER..

Banyolarınızın daha güvenli geçmesi için vazgeçilmezler kaydırmaz halı ve kaydırmaz patik. Biz yetişkinler dengemizi sağlamayı düşe kalka öğrendik 😂 ama bebekler ve çocuklar? Onlara kendini güvende hissettirerek ve daha güvenli su deneyimleri sunarak, suyla pozitif ilişki kurmalarını sağlayabiliriz. 👍🏼

Çocuklar en çok eğlenirken öğreniyor. Varsa minik su korkularıyla yüzleşiyor. Kendi çözümleme yoluna gidiyor.

🎼 Müzik ve şarkılar çocukların gelişimine birçok alanda katkı sağlıyor. Ritm duygusu gelişiyor. Sosyal ve duygusal becerileri gelişiyor. Motor becerileri, dil becerileri gelişiyor. Bedeniyle zihni arasında mükemmel bir işbirliği ortaya çıkıyor. Yani siz ona şarkı söylediğinizde o çiçek açıyor. 🌸

Banyodaki oyuncakları onun suyla kurduğu ilişkideki en iyi arkadaşları haline gelecek. Rastgele oyuncaklar mı olacak peki? Asla 🦀 Reçeteyi yazıyorum.

– Kova 🪣
– Ördek 🐥
– Oyuncak ayna 🪞
– Su fışkırtan oyuncak 🐧
– Sünger 🧼
– Toplar 🟡🟠🔵🟢🔴

Ten tene temas (TTT) ne kadar yeni doğan bebek, anne ve doğumdan hemen sonrası ile ilgili olsa da konunun önemini belirtmek için bu tanımı kullanmak istedim. 🤰🔜

Dokunmak yani tensel temas, beyindeki oksitosin sistemini aktive eder ve vücutta oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormonun vücutta yüksek seviyede bulunmasının bazı etkileri var. Bunların ilki ise güven duygusu. Dokunan ya da dokunulan kişide güven duygusu oluşmaya başlar. Stres ve korku düşer. Sakinleşme mümkün olur. Samanlık seyran olur. 🙇🏼‍♂️

ÖZETLE;

Bebekler ve çocuklar sudaki özgüvenini kazanana kadar destekli eğlence esastır. 🎉 Özgüvenini kazanan çocuk kendi eğlencesini yaratır. Gün gelir size pek ihtiyaç kalmaz. 🥰

Banyo zamanı! 🛁

Bu su. Göze kaçar, kulağa kaçar, burna kaçar. Banyoda yaşanan tatsız bir deneyim işleri zorlaştırmaya yeter de artar. Merak etmeyin o kaçan sular orada kalmıyor. Hepsi çıkıyor. 💦💦

Bazı tavsiyelerim olacak… Önce su korkusuna değineceğim. Sonra da bir iki tüyo vereceğim.

Çocuklar neden sudan korkar, banyoda huysuzlanır?

– Kuvvetli hayalgücü 🐊
– Duyusal hassasiyetler ⚡
– Can yakan deneyimler 😭

SAYGI, SEVGİ, HOŞGÖRÜ
Çocuğunuzun istek ve ihtiyaçlarına, korku ve endişelerine saygı duyarak daha konforlu bir banyo zamanı geçirmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

İşler yolunda gitmiyorsa nedenini düşünün, onu anlamaya çalışın. Anlaşıldığını hisseden çocuk rahatlar. Saygı gördüğünü hisseden çocuk öz saygıyı öğrenir.

Banyo zamanını eğlenceye çevirmek için ihtiyaç listesi: 🧼

– Plastik bardak, maşrapa, kova 🪣 (cam kırılabilir)
– Ilık su 🚰 (30-34 derece)
– Oyuncaklar 🐙 (oyun üretir)
– Oyunlar 🚂 (eğlencelidir)
– Şarkılar 🎶 (rahatlatır)

Peki onlara bu yolda güvenle daha hızlı ilerlemeleri için destek olmaya nerden başlayabiliriz?

🚿 DUŞ BAŞLIĞI KENARA ❌

Duş başlığı suyu kuvvetli püskürtür. Çocuk bedeni ise narindir, daha yumuşak geçişler ister. Oluşan ses, tenindeki baskı, sıçrayan sular onu rahatsız edebilir. 

Bardaktan bardağa su döker gibi yıkayın çocuğunuzu. Kova, maşrapa vs. hepsi olur. Bedeninden akan su onu ajite etmesin; şaşırtsın, büyülesin. Sansasyonel duygular bunlar 💙 Aniden soğuyan ya ısınan suya da mahal vermemiş olursunuz. (Bu da maalesef herkesin başına en az bir kez gelir. 👎🏼)

Her banyo zamanı;

– Merhaba şarkısıyla başlayın.
– Banyo süresince eğlenmeye bakın.
– Bye bye şarkısıyla bitirin.

Baskı yok. Zorlama yok. Yarın tekrar denersiniz. Onu kendi zamanına bırakın. Çocuklar kendi hızında öğrenmeye bayılır. 😇

——
Her çocuk, eninde sonunda suyu sever.

Size bir sır vereceğim…

Çocuklar yüzmeyi en doğal, en hızlı, en güzel şekilde çocuk havuzunda, 40-50cm derinlikte öğrenirler.

NASIL?
Onu kendi haline bırakın. Ayağının yere bastığı yerde kendini güvende hissedecek. Bedeninin suyun içinde kalan kısımları ona su ile kara arasındaki majör farklılıkları öğretecek. Hepsi de deneyim yoluyla olacak.

⬆️ Suyun kaldırma kuvveti
vs
⬇️ Yerçekimi

NE YAPMALI?
Baskı yok. Zorlama yok. İhtiyaç duyduğu kadar destek olmaya özen gösterin. Anlayış ve hoşgörünüz fark yaratacak.

– Kucak 🤗 Tam destek
– El ele yürüme 🤝 Yarım destek
– Serbest 🐥 Desteksiz

Yaşının pek bi önemi yok. Seviyesine yani suyla ilişkisine göre destek düzeyinizi ayarlayın. Hedefimiz desteksiz yürüme / yüzme olsa da kendi hızında suyu ve çevresini tanımasına olanak sağlayın. Onun için güvenli ve eğlenceli bir ortam yaratın. Şarkılar, oyuncaklar

SİNYALLER VE ÖNERİLER

Banyodaki oyuncaklarınızı havuza götürün. Özellikle ilk gidişte yeni girdiği bu ortamda kendini oyuncsklarıyla daha güvende hissedecektir.

Havuz başında;
💧Ağlıyorsa
🫂 Ağlamıyor ama yapışıksa
😱 Çığlık, kıyamet varsa

Kendini güvende hissetmiyor. Güven duymaya ihtiyaç duyuyor demektir. Sarılın, kucağınızda sakinleşene dek sessizce oturun, kenarda ya da suyun içinde dolanın. O gün girmek istemiyor olabilir. Yarın tekrar denersiniz. Süreci acele ettirmeyin. Kendi hızına bırakın.

💦 Suyla oynuyorsa

Keşfetmeye hazır demektir. Bu güzel anları paylaşın. Denemeler yapmasına müsade edin. Suyun rahatlatıcı, çekici ve büyüleyici hali, onu şaşırtsın. Bırakın keşfetsin. İzleyin. Başarılarını takdir edin. Güleryüzünüzü eksik etmeyin. Daima bir kol mesafesinde…

———
Güvenliği için yüzme bilmeyen her insana (yaşı ne olursa olsun) sudayken bir kol mesafesinde durun. 🙋
———

Ebeveynlik tamamen çocuğunuzla iletişim kurmakla ilgilidir.

İki yönlü iletişim özgüven inşa ederken, cesaret verici sözler onu geliştirir. Dinlemek ise öz saygılarını artırır ve kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. 💖

Bana sorarsanız 1️⃣  konuşun, 5️⃣  dinleyin. Sağlıklı bir iletişim ileriye yapılan yatırımdır. Doğduğu günden itibaren başlayabilirsiniz. 🙏

  • AYNI SEVİYEYE İNİN. Tepeden bakmak yerine oturun ya da çömelin. 🤜🏿🤛🏿
  • GÖZ TEMASI KURUN. Bebekler ve küçük çocuklar buna bayılır. Ancak büyük çocukların ve ergenlerin bazen bundan hoşlanmadıklarını unutmayın. 👁
  • GÜLÜMSEYİN. Çocuklar gülümsemeye daima daha iyi tepki verir. 😊
  • NAZİK OLUN. Yumuşak bir ses tonu kullanın, özellikle sinirler kızışmaya başlıyorsa… Bağırmak sadece daha fazla öfkeyi teşvik eder. 🥀
  • KUCAKLAYIN. (Her yaş için geçerlidir) 🤗

Şişme havuzlar özellikle evde kaldığımız şu günlerde hayat kurtarıyor. Nasıl kullanmalı, ne yapmalı? Bakalım; 🔎

ÖNEMLİ OLAN BOYU DEĞİL İŞLEVİ 🤠 Küçük bir şişme havuz seçmenizi öneririm. Her seferinde boşaltmak ve doldurmak daha basit olacaktır.

🏊🏼‍♀️🏊🏼🏊🏼‍♂️ YÜZME BECERİLERİ şişme havuzda geliştirilebilir. Ayak vurma, el çırpma, sırtüstü yatarak suyun kaldırma kuvvetini deneyimlemek gibi beceriler edinmek mümkün.

OYUN VE OYUNCAK olarak bolca seçeneğiniz var. Banyodaki oyuncakları unutmayın. Elinizdeki malzemeleri, yaratıcılığınızı kullanın 🧠 Ne bulursanız suya atın. Bazıları batacak, bazıları yüzecek. Birlikte keşfedin. 🌸🐙🎾🏎

💦💦 SU KORKUSU yüzüne su gelmesinden rahatsız olmakla neredeyse eşdeğer. Etrafa ne kadar su sıçrarsa yüzüne su gelme ihtimali o kadar artıyor. Oyun oynarken yüzüne su gelince problem olmuyor. 😈 Yüzüne su gelmesine alışan çocuk dalışa hazırlanıyor. Kendini hazır hissettiğinde CUP kafayı suya daldırıyor.

NEFES KONTROLÜ için vazgeçilmezimiz “isim 1-2-3” tekniği ama baloncuk yapmak da çocuklara hatırı sayılır derecede nefes farkındalığı kazandırıyor. İster pipetle ister pipetsiz doğrudan suya üfleyerek yapabilirsiniz. Siz yapın, o da deneyecektir. 🗣💨

⛑ GÜVENLİK UYARISI VE ÖNERİLER 📋

– Havuzu çok doldurmanıza gerek yok. 15cm derinlik bile ona birçok şeyi denemek için fırsat verecektir.

– Su miktarı az olunca suyu sıcak tutmak da kolay oluyor. Evdeki en büyük tencerede su kaynatın, dursun. Su soğudukça eklemeler yapın. Su sıcaklığının 30-34 derece arası olmasını hedefleyin. Konforlu bir deneyim olsun.

– Kaydırmaz halı serin zemine veya çocuğunuza kaydırmaz patik giydirin. Hiçbiri yoksa bi havlu atın. O da KAYDIRMAZ.

– Şişme havuzu kullandıktan sonra mutlaka boşaltın. Çocuklar meraklıdır. Siz etrafta yokken içine girmek isteyebilir. TEHLİKE 🚨

– 0-5 yaş arası çocukları şişme havuzda asla yalnız bırakmayın. Bir an bile gözünüzü ayırmayın. Uzatmayacağım. Konuyu biliyorsunuz. 🧿

Oyuncaklarınızı dökün ve çocuğunuzla geçireceğiniz bu kaliteli zamanın tadını çıkarın. Çünkü yapacak, öğrenecek, keşfedecek çok şey var. 🐠🐠🐠🐠

Güneşin gücünü artırdığı bugünlerde deniz kenarında geçirilecek günlerin hayalini kurmak kadar hazırlığını da yapmak lazım. ⛱

Güvenlik ve konfor yüzme derslerimizin en önemli iki öğesidir. Güvenli bir şekilde bitirilen ders, iyi bir derstir. Su sıcaklığı, ortam sıcaklığı gibi öğeler konforlu bir su deneyiminin zeminini oluşturur. Liste şampiyonlar ligi gibi. Her biri vazgeçilmez olacak ürünleri yine reklamsız bir şekilde anlatacağım. Bugün de reklam alamadık 😂

GÜNEŞ KREMİ evden çıkmadan sürmenizi tavsiye ediyorum. Kuma, havuz başına inince işler karışabiliyor. Doğala pek yakın güneş kremi markaları var.  Araştırmanızı yapın, öyle alın. İçiniz rahat olsun. 📚

KAYDIRMAZ PATİK için söyleyecek bir söz yok. Deniz kenarında taş batmasını engeller. Banyoda, havuz başında kayıp düşmesini önler. 🐾🐾

ŞAPKA siperlikli olursa güneşi çok güzel kesiyor. Zararlı ışınlardan koruyor. Konforlu bir su kenarı deneyimi sunuyor. Ebeveyn olarak kafanız rahat ediyor. 👒

UV FİLTRELİ MAYO onu suyun içinde soğuk sudan korumaz ama suyun dışında ıslak vücudunu sıcak tutar ve daha önemlisi güneşten korur. 🩱

SU MATARASI dehidrasyona birebir. Her boşlukta teklif edin.🚰


OYUNLAR

İYİ EĞLENCELER…